Belgyógyászat
- Főoldal
- Szolgáltatások
- Belgyógyászat
Belgyógyászat
Gasztroenterológia
Kapszula endoszkópia
Gyomortükrözés
Vastagbéltükrözés
CT diagnosztika
Kardiológia
Proktológia
Ultrahang
Vérvétel
Időpontfoglalás
+36 22 999 641
Mikor forduljon BELGYÓGYÁSZHOZ?
- Szív és érrendszeri panaszok, fájdalom a mellkas területén
- Máj és epehólyag körüli rendellenességek
- Étvágyvesztés, érzési zavarok, mint émelygés és hányás.
- Általános panaszok: energiahiány, kellemetlen egészségi állapot
- Emelkedett vérnyomás és koleszterinszint.
- Váratlan és jelentős testsúlycsökkenés vagy -növekedés.
Mi történik a vizsgálat alatt?
Az általános belgyógyászati szakvizsgálat keretében pácienseinknek lehetősége van belszervi, belgyógyászati illetve gasztroenterológiai panaszok kivizsgálására, megbeszélésére és kezelésére. A belgyógyászati szakvizsgálat során belgyógyász szakorvosaink magánrendelésünkön az általános belgyógyászati jellegű komplex fizikális szakvizsgálatot hajtanak végre, melyhez minden esetben EKG vizsgálat és annak értékelése, valamint vérnyomás mérés is tartozik. Egy belgyógyász szakorvos felkeresése akkor indokolt, ha a tünetek bizonytalanok és nem tudja, hogy panaszok honnan erednek. Mivel a belgyógyászat a szervezet egészét vizsgálja, a konzultáció is összetett. Először kikérdezik Önt jelenlegi panaszairól, korábbi betegségeiről, illetve a családban előforduló egészségügyi problémákról.
Vizsgálat menete:
Mivel a belgyógyászati vizsgálat a test teljes működésére kiterjed, a konzultáció maga is bonyolult folyamat. Eleinte az orvos érdeklődni fog az Ön aktuális egészségügyi panaszai, korábban átélt betegségei, valamint családi kórtörténet kapcsán. Számára kulcsfontosságú lehet tudni, hogy folyamatosan szed-e bármilyen gyógyszert, voltak-e korábban gyakori betegségei, vagy jelenleg is küzd-e valamilyen egészségügyi problémával. Emellett keresi az olyan genetikai prediszíciókat, mint a szív- és érrendszeri, anyagcsere-, légzőszervi, mozgásszervi, hormonális vagy emésztőrendszeri zavarok. Ismereteit ezekről a betegségekről érdemes kiegészíteni egy lehetséges allergéneket tartalmazó listával is, beleértve a gyógyszer-, élelmiszer- és vegyszerallergiákat is.
Milyen fajta laborvizsgálatokat igényelhet egy belgyógyász?
A kombinált széklet szűrővizsgálat tartalmazza a széklet calprotectin számának vizsgálatát és a széklet vér vizsgálatát. A széklet calprotectin tartalmának meghatározásával következtetni lehet a korai gyulladásos bélbetegségekre, bélgyulladásra. A széklet vér vizsgálata a székletben nyomokban előforduló vér kimutatására szolgál. A teszt pozitivitása már korai stádiumban jelezhet betegséget, amikor a széklet még normálisnak tekinthető.
A Helicobacter Pylori a legelterjedtebb emberi gyomor-bélrendszeri kórokozó. Hazánkban a felnőttek átfertőzöttsége 50-60 százalék közötti! Amennyiben tisztázatlan gyomorpanaszai vannak, esetleg volt már korábban gyomor vagy nyombélfekélye, esetleg családjában jellemző, vagy előfordult már gyomor daganat, jelentkezzen vizsgálatra! Orvosaink a fertőzés jelenlétét könnyedén megállapítják, illetve kizárják a C14 UBT (urea kilégzési teszt) Helicobacter pylori kilégzési teszt segítségével.
Amikor az emésztési vagy bélrendszeri problémák merülnek fel, előfordulhat, hogy ételallergia vagy -intolerancia áll a háttérben. Ebben az esetben lehetőség van egy IgE-alapú allergiateszt elvégzésére, ami arra szolgál, hogy kimutassa a vérben található, adott élelmiszerekre reagáló specifikus IgE antitesteket. Ezek az antitestek az immunrendszer válaszai az allergénekre. Ételintolerancia esetén pedig a szervezet IgG (immunglobulin G) típusú antitesteket állít elő azokra az ételekre, amelyek nem kompatibilisek vele. Az IgG-alapú intoleranciateszteknél a vér mintájából detektálják az ételspecifikus IgG-t.
Az allergia vagy intolerancia tesztek eredményei alapján az orvos javasolhat egy eliminációs diétát, amelynek keretében kiiktatják azokat az ételeket az étrendből, amelyek allergiás vagy intoleráns reakciókat válthatnak ki. Ezután következhet egy provokációs teszt, amely során az adott élelmiszert újra bevonják a diétába, de ezúttal kontrollált körülmények között, hogy pontosan láthassák, milyen reakciókat vált ki.
Amennyiben az endokrin rendszer működésével, például a pajzsmiriggyel vagy a mellékvesével kapcsolatos problémákra utaló jellegzetes tünetek jelentkeznek, a belgyógyász hormonvizsgálatokat is javasolhat. Ezek a tesztek kulcsfontosságúak lehetnek a hormonális egyensúlyzavarok vagy különböző betegségek felismerésében. Pajzsmirigy működési zavarainak – mint az alul- vagy túlműködés – gyanújában például a TSH, az FT3 és az FT4 hormonok szintjét vizsgálják, míg a mellékvese állapotának megítéléséhez a kortizol és az aldoszteron hormonok szintjeire lehet szükség.
A hormonvizsgálatok eredményeit a belgyógyász a beteg tüneteivel, korábbi egészségügyi előzményeivel és a klinikai vizsgálatok összességével összevetve értékeli, hogy meghatározza a legmegfelelőbb kezelési módot.